Jak využít 2K rozlišení z kamer SJCAM?

21.01.2016 18:31

Neustále se setkávám s názorem, že vyšší rozlišení než Full HD u nahrávaného videa nemá smysl. Dnes si ukážeme, jak se dá využít 2K rozlišení.

Zpět

Opět jsem se setkal s názorem, že rozlišení 2K nebo dokonce 4K nemá smysl, protože většina lidí nemá takové rozlišení na čem zobrazit. Když tedy pomineme to, že vývoj jde dopředu a minimálně v telefonech už začíná být 2K rozlišení displejů normální (Sony Xperia Z5 premium dokonce má displej se 4K) a v prodeji jsou běžně TV se 4K rozlišením (a že některé opravdu nejsou drahé), tak si ukážeme, jak se dá takové vyšší rozlišení využít, i když máte jen Full HD zobrazovače!

Pro tuto ukázku jsem použil kameru SJCAM SJ5000X Elite, kterou mám stále zapůjčenou z eshopu kamerov.cz (ve 2K nativním rozlišení ovšem natáčí i SJ4000+ a M10+).

Nejdříve je nutné si ukázat, jaké video jsme natočili ve 2K rozlišení. A 2K rozlišení jsem použil ze dvou důvodů. Za prvé ho kamera SJCAM SJ5000X Elite umí nativně a za druhé takové video disponuje dostatečnou snímkovou frekvencí 30fps. Videa tentokráte nenajdete na YouTube, abychom zachovali jejich co největší kvalitu (na kvalitě se podepíše jen program, ve kterém budeme videa upravovat). Původní 2K video si tedy můžete stáhnout zde.
 
A co tedy s takovým videem můžeme udělat? Úplně to nejjednodušší je, že ho vyrenderujeme do Full HD rozlišení. Tedy 1080p při 30fps. Stejný záběr z videa ve 2K rozlišení (viz výše), převedený do 1080p si můžete stáhnout zde.
 
Další možnost a podle mě i zajímavější, je že můžeme z původního 2K videa udělat zoom do Full HD. Tedy uděláme jakýsi výřez z původně natočeného videa ve 2K videu. A opět si můžete takové video stáhnout zde.
 
Podle mě jsou obě možnosti velmi zajímavé a u "zoom videa" jsem čekal daleko horší kvalitu. Tedy i když je Full HD video stále dostatečné, možnosti jak využít 2K rozlišení určitě jsou a i taková rozlišení rozhodně mají smysl. Co na to říkáte a jak využíváte 2K a 4K rozlišení Vy? Diskutovat můžete zde
 
Ondra

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode