Recenze SJCAM SJ5000 Plus: sportovec do vody

24.09.2015 09:40

Kamery SJCAM nejsou jen ty, které v názvu mají „4000“. Ještě do nedávna se model SJ5000+ dal považovat za to nejlepší od SJCAM. Jaká tahle outdoorová kamera je?

Zpět

Eshop Atronic.cz mi na otestování zaslal kameru SJCAM SJ5000 Plus. Ještě do nedávna nejvyšší model SJCAM, teď mu na paty šlape novinka SJ4000 Plus (recenze této kamery zde). Každopádně i tak nemusí být model SJ5000+ špatnou volbou.
 
SJCAM SJ5000+SJCAM SJ5000+
 
Obsah balení
 
Popisovat na naší stránce obsah balení kamer SJCAM, je asi jako házet na stěnu hrách. Prodejní balení všech kamer této značky je totiž natolik bohaté, že si musí vybrat každý. Zmíním jen to nejdůležitější: krom samotné kamery, baterie a nabíječky, najdete v balení voděodolný kryt, díky němuž můžete s kamerou až do hloubky 30 metrů. Náhradní dvířka pro obal kamery s průduchy, pro lepší nahrávaný zvuk (dejte si pozor, ať s těmito dvířky nejdete pod vodu!). Dále pak držák na řídítka, samolepící držák na helmu, tripod mount, popruhy a další nástavce…
 
SJCAM SJ5000 PlusSJCAM SJ5000 Plus
 
Navíc pokud Vám nestačí příslušenství v balení, není nic jednoduššího než si další přikoupit. A rovnou se můžete podívat i na příslušenství pro GoPro. Všechny držáky pro tuto kameru, jsou totiž kompatibilní s kamerami SJCAM, tedy i s SJ5000+. 
 
 
Hardware a popis kamery
 
Kamera SJCAM SJ5000 Plus je vybavena procesorem Ambarella A7LS 75. Díky němuž zvládnete natáčet videa v rozlišení 1080p (Full HD video) a to až při 60 snímcích za vteřinu. Pochopitelně můžete snížit počet snímků i na 30. Pokud chcete zpomalené záběry, tak můžete využít HD video s 120fps. Videa jsou potom ve formátu mp4 (H.264). Audio je nahráváno do AAC 48KHz 128kb a pořizovat můžete i timelapse videa a to už od jedné fotky za sekundu.
SJ5000+ disponuje WiFi konektivitou, které propojí mobilní zařízení s kamerou a pomocí aplikace pak ovládáte kameru či měníte nastavení. K televizi můžete kameru připojit pomocí microHDMI (kabel není součást balení) a k PC se připojuje přes microUSB. Nechybí pochopitelně ani slot na microSDHC kartu, která musí být do kapacity 32GB a class 10.
 
Na zadní straně kamery je 1,5“ displej, což je nesporná výhoda všech kamer SJCAM. Díky němu máte neustále přehled o tom, co natáčíte a navíc nemusíte kvůli každé změně nastavení vytahovat mobil. Nechybí ani dvojice diod, signalizující zapnutí kamery, stav baterie a nahrávání.
 
SJCAM SJ5000+SJCAM SJ5000+
 
Přední strana kamery SJCAM SJ5000 Plus to je hlavně CMOS snímač od Panasonicu (objektiv má širokoúhlé rozlišení 170° - efekt rybího oka). Dále zde najdete tlačítko na zapnutí a vypnutí kamery (které slouží i na přepínání mezi videem, režimem fotografie a vstupem do menu) a dvojice diod je i zde. 
 
Na horní straně kamery je opět dioda a tlačítko pro nahrávání videa, pořízení fotografií a potvrzení výběru v menu kamery. Na levém boku kamery jsou výše zmíněné sloty a mikrofon. Pravá strana má tři tlačítka: zapnutí a vypnutí WiFi, a tlačítka pro zoom (ten je pouze digitální) a pro pohyb v menu.
 
Na spodní straně kamery je pod krytkou otvor pro baterii. Mimochodem, kamera natáčela při 60 fps cca 60 minut (více cyklů nabíjení baterie by mělo prodloužit i výdrž) a doba nabíjení byla necelé tři hodiny. Při 30 snímcích za vteřinu byla doba nahrávání do 70 minut.
 
Video a fotky
 
Fotky a jejich kvalita je nejlepší z celé rodiny kamer SJCAM. Může za to jak kvalitní optika, tak i celkem slušný postprocesing. I tady je sice viditelná ztráta detailů, ale i tak je na tom SJCAM SJ5000+ velmi dobře. Pokud chcete pořizovat pěkné fotky se širokoúhlým záběrem, je právě tato kamera ideální kandidát.
 
Po kliknutí na fotografii, se otevře v plné velikosti:
 
 
SJCAM SJ5000 Plus zvládne jako své maximum Full HD video při 60 snímcích za vteřinu. A zvládá to bravurně. Zvláště ve své cenové relaci. Video nepostrádá ostrost a dokonce i barevně na tom není úplně špatně. Barvy patří k tomu nejrealističtějšímu ze všech kamer SJCAM. Kamera zvládá i zpomalené záběr a to při rozlišení 720p (snímková frekvence je 120fps). Můžete si vytvořit i své timelapse video a to už od 1 fotky za sekundu (ukázkový timelapse najdete na videu pod článkem). Bohužel se kamera při nahrávání značně přehřívala. Je ale nutné podotknout, že v době testování byl v SJ5000+ firmware 2.4 a přehřívání řešila aktualizace s označením 2.6 (jak dobře bylo přehřívání vyřešeno, je už na další diskuzi).
Krom videa na YouTube si můžete stáhnout i ukázkové videa v plné velikosti a bez snížení kvality, kterou právě YouTube na videa uplatňuje
 
 
Závěrem
 
SJCAM SJ5000 Plus je jedna z těch lepších kamer, které v současné době můžete zakoupit. Od stejného výrobce máte na výběr z několika dalších modelů. Pokud Vám pro natáčení videa bude stačit 30 snímků za vteřinu, podívejte se po SJ4000 WiFi (její recenzi jsem psal zde). Popřípadě se můžete podívat po nejnovějším modelu, který má označení SJ4000 Plus. Tato kamera zvládne natáčet dokonce 2K video. Srovnávací test kamer SJ5000 Plus a SJ4000 Plus najdete zde.
 
 
Pokud se chcete porozhlédnout u jiného výrobce, tak určitě doporučím se zajímat o Xiaomi Yi Sports Camera. Ta je svým hardwarem podobná právě s kamerou SJCAM SJ5000+, tedy výsledné video bude téměř totožné. Xiaomi však chybí displej a v jejím balení není žádné příslušenství a bohužel ani voděodolné pouzdro. (recenzi kamery Xiaomi Yi Sports jsem psal zde).
 
SJCAM SJ5000 Plus můžu určitě doporučit a vidím ji jako takový posun pro ty, kterým nestačí kamera, která natáčí videa jen při 30fps a chtějí od natočeného videa daleko lepší záběry. Jste-li nadšenci, kterým opravdu záleží na kvalitě natočeného videa, tak určitě o kameře zkuste uvažovat. Pokud chcete další informace, můžete si projít i naše diskuzní fórum, kde je spousty majitelů kamery a kde se o SJ5000+ hojně diskutuje. Navíc si tam můžete stáhnout nejnovější aktualizace do kamery. 
 
Nezapomeňte si pustit video s ukázkami z kamery, které je pod článkem!
 
Plusy a mínusy:
 
+ velmi kvalitní video záznam 1080p 60fps
+ timelapse už po jedné vteřině
+ bohaté příslušenství v prodejním balení
+ displej
 
- přehřívání kamery (testovaná kamera měla firmware 2.4)
- problémy u některých verzí FW s jeho nestabilitou
 

Ondra

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode