SJ5000X Elite: to nejlepší od SJCAM? (recenze)

16.12.2015 19:51

První kamera od SJCAM, která dokáže natáčet videa ve 4K rozlišení anebo měnit úhel záběru od širokoúhlých 170° až po 70°. Jak dopadla kamera SJ5000X Elite v našem testu?

Zpět

Eshop kamerov.cz, prodejce kamer SJCAM z oficiální české distribuce, zaslal na testování novinku SJCAM SJ5000X Elite. Tato kamera nejen svým názvem slibuje, že by měla být to nejlepší, co výrobce SJCAM nabízí a nahrazuje limitovanou edici kamery SJ5000X, která už není v prodeji. A právě z limitované edice jsem byl přímo nadšený, proto jsem měl od Elite velké očekávání.
 
Upozornění: test kamery SJCAM SJ5000X Elite probíhal s kamerou z druhé várky, tedy již s funkčním zvukem a aktualizací na FW ve verzi 1.2.1. Navíc je dostupný i novější FW ve verzi 1.2.2, který ještě více vylepšuje kvalitu videa a vyvážení bílé! (Navíc FW 1.2.2 odstraňuje chybu negativních snímků ve videu)
 
První pohled na kameru
Kamery SJCAM mají v prodejním balení tolik příslušenství, že člověk neznalý kamer tohoto výrobce je vždy překvapený. Změna nenastala ani u SJ5000X Elite a opět tak u kamery dostanete vše, co Vás jen napadne. 
 
SJCAM SJ5000X EliteSJCAM SJ5000X Elite
 
Jak kamera vypadá, co nabízí její menu a co je vlastně v balení kamery se můžete podívat ve videophledu na kameru SJCAM SJ5000X Elite (omluvte můj hlas, ale ještě hodinu před natáčením si mé hlasivky vzaly dovolenou a vůbec jsem nemluvil):

 

Hlavním lákadlem této kamery je možnost natáčet videa až do rozlišení 4K a také její 12Mpx obrazový senzor. Ten je od společnosti Sony a má označení IMX078. Procesor v kameře je Novatek 96660. Kamera SJCAM SJ5000X Elite umí i 2K video při 30fps a Full HD zvládá při 60ti snímcích za sekundu. Pokud si vystačíte s HD videem, tak máte k dispozici dokonce 120fps. Navíc kamera disponuje, jako většina nových kamer SJCAM gyroskopem. Tedy stabilizací videa. 
 
SJCAM SJ5000X EliteSJCAM SJ5000X Elite
 
Videa z kamery se ukládají na paměťovou microSD kartu. Oficiální podpora je opět do velikosti 32GB. Podle výrobce by měla kamera zvládnout i karty s kapacitou 128GB, ale seznam podporovaných karet této velikosti není znám. Vzhledem k tomu, že kamera natáčí videa ve 4K rozlišení, tak asi není potřeba připomínat, že karty by měly být class 10.
 
S počítačem můžete kameru připojit pomocí microUSB (ať už jako webkameru nebo jako úložiště) a k TV ji připojíte pomocí microHDMI. Baterie u kamery má stejně jako všechny ostatní kamery SJCAM kapacitu 900 mAh a vydrží tak nahrávat při 1080p cca 70 minut. Přiznám se, že s každou novou kamerou od SJCAM očekávám baterii s větší kapacitou. Tento parametr je totiž asi nejvíce kritizovaný. 
 
Na čem se nešetřilo, je velikost displeje. Ten má úhlopříčku o velikosti 2“ a opravdu je zvětšení půl palce navíc, oproti většině kamer SJCAM znát. Jak při nastavovaní v menu, tak při kontrole toho co natáčíte je 2“ displej ideální. 
 
SJCAM SJ5000X Elite
Když rybí oko nechcete
 
Rozlišení 4K u SJ5000X Elite není jedinou novinkou v kamerách SJCAM. Tato kamera jako vůbec první od SJCAM dokáže měnit úhel záběru. Vše si lehce zvolíte v menu kamery. K dispozici máte širokoúhlý záběr 170°, tak jako u všech kamer SJCAM. Dále ale můžete volit mezi 140, 110 a 70°. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivým nastavením úhlu záběru, se můžete podívat na následujícím videu (a protože je video celkem krátké, doporučím si ho zapauzovat):
Pokud teda nechcete ve videu efekt rybího oka a nemáte program pro úpravu videa, který tento typický znak outdoorových kamer dokáže odstranit, tak SJ5000X Elite je kamera přímo pro Vás. Já si tedy video bez tohoto efektu (rybí oko) již neumím představit, ale vím, že je spousta lidí, kteří tuhle možnost ocení.
 
Fotky z kamery
 
Už když byly zveřejněny parametry kamery SJ5000X Elite, měl jsem velká očekávání. CMOS senzor Sony IMX078 by měl patřit k tomu lepšímu. Pokud byl v kameře FW 1.1, tak fotky nestály za nic. S FW ve verzi 1.2.1 se zlepšily a to o několik tříd. Navíc s touto aktualizací máte možnost fotit i do RAW.
 
Co je RAW (zdroj Wikipedia): RAW (z anglického raw, což je surový, nezpracovaný) je soubor obsahující minimálně zpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. RAW není přímo souborový formát, ale spíše třída (či klasifikace) souborových formátů, protože každý výrobce implementuje jiný formát RAW souborů. Každý z RAW formátů má svoji příponu v názvu souborů, podle které je lze identifikovat.
 
Fotky z kamery SJCAM SJ5000X Elite (foceno do jpeg):

Video z kamery
 
Vzhledem k použitému senzoru a procesoru, dokáže kamera natáčet videa v rozlišení 4K. I když si ale musíte vystačit jen s 24fps (navíc video je interpolované a rozlišení má 2880x2160). Tedy moc nepočítejte s tím, že v tomto nejvyšším rozlišení bude hlavně natáčený rychlý pohyb kvalitní. Jak video ve 4K z kamery vypadá, si můžete prohlédnout níže. U 2K rozlišení je k dispozici přeci jen použitelnějších 30fps. Vše ale kompenzuje 1080p, kde máme 60 snímků za sekundu, což se dá považovat dnes už za takový lepší standart.
 
Co na videu oceňuji, jsou věrné barvy. A to i přes to, že natočená videa jsou v základním nastavení tmavší (hlavně při "těžších" scénách, kdy na kameru svíti slunce), než by bylo nutné. Již zmíněný FW 1.2.1 (ten byl v kameře v době testu) výrazně vylepšil vyvážení bílé a celkově kvalitu videa, než tomu bylo u předešlých verzích a FW 1.2.2 jde v tomto ohledu ještě dál, takže doporučím stáhnout a kameru aktualizovat. A věřím, že i s "tmavším" videem si borci v SJCAM poradí s některou z dalších aktualizací. Naštěstí už teď si můžete změnit expozici. Kamera také velmi dobře u Full HD videa zvládá rychlý pohyb a ani v tomto rozlišení videu nechybí ostrost.
 
Kamera má také gyroskop, tedy díky němu dokáže kameru stabilizovat. I tato stabilizace se po aktualizaci výrazně zlepšila, nicméně k dokonalosti stále chybí docela dost. Při chůzi, kdy kameru máte v ruce, si můžete všimnout typického „houpání“, což je právě následek zapnuté gyro stabilizace, resp. špatně odladěného FW v kameře. 
Níže se už můžete podívat na videa natočené kamerou SJCAM SJ5000X Elite (1080p 60fps), včetně těch ve 4K a 2K rozlišení (u nich si nezapomeňte změnit rozlišení na nejvyšší možné).
Zvuk
 
O zvuku se zmiňuji u kamer SJCAM velmi málo. Stále mám názor, že nahrávaný zvuk u outdoorových kamer není důležitý. Navíc akční kamera bude nejvíce času ve voděodolném pouzdru a tam stejně zvuk nepronikne. Jak ale možná víte, první várka kamer SJCAM SJ5000X Elite měla HW problém se zvukem (více v samostatném článku zde). Tento test již ale probíhal s novou kamerou a s funkčním mikrofonem a proto jsem tentokrát zvuk z kamery nahrál. Poslechnout si ho můžete na videu. Zvuk je slabý, ale není rozdílný oproti všem outdoorovým kamerám. Tady to prostě lepší nebude.
Závěr
 
Kamera SJCAM SJ5000X Elite v současné době stojí v oficiální české distribuci 5590Kč. Přemýšlím jaká jiná kamera se 4K videem se za takové peníze dá koupit. Žádná mě nenapadá. Největším konkurentem z vlastních řad SJCAM, tak bude kamera SJ4000+ (její recenzi najdete zde). Ta má stejný procesor, ale horší senzor. Za stejné peníze jako SJ5000X Elite je také SJCAM SJ5000+. A protože SJ5000 Plus je podle mě dlouhodobě jedna z nejlepší kamer od SJCAM (co se pořízeného Full HD 60fps videa týče), tak chystám srovnávací test této kamery s kamerou SJ5000X Elite (už brzo na našem webu). Ve vodách konkurence se dá ještě přemýšlet o GitUp Git2.  A pokud půjde ve stopách levnější Git1, tak to bude konkurence opravdu velmi zdatná.
 
Co říct k samotné kameře? Video z SJCAM SJ5000X Elite má velmi dobré barevné podání, i když v základním nastavení je zbytečně tmavé. To ale jistě vyřeší další aktualizace, protože to není nic, s čím by si FW neměl poradit. Musím taky ocenit, jak v SJCAM přistoupili k aktualizacím kamery. V posledních pěti dnech vyšly hned čtyři nové firmwary, které reagují na přání a stížnosti jejich majitelů. Proto se vůbec o tuto kameru nebojím. Navíc slibovaný FW ve verzi 1.3 by měl přinést další vychytávky (budeme informovat na našem webu) a jak už mám zkušenost z aktualizace pro limitovanou SJ5000X, tak právě FW 1.3 byl pro tuto kameru parádní.
 
Co se týče mého soukromého hodnocení, tak i přes některé nedostatky kamery, bych napsal jen: Milý Ježíšku, já bych si ji moc přál! :-)
 
Plusy:
+ Celková kvalita videa a barevná věrnost
+ možnost měnit úhel záběru
+ focení do RAW
+ 2“ displej
 
Mínusy:
- výdrž na baterii
- zvuk (neliší se ale od ostatních outdoorových kamer)
- ještě to chce doladit FW a v některých ohledech tím vylepšit nahrávané video až k dokonalosti
 
Ondra

Nové články

1 | 2 | 3 >>

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode