SJCAM M20: akční kamera a dálkové ovládání je skvělá kombinace (recenze)

10.07.2016 15:01

Nejnovější kamera od SJCAM za cenu pod 4000Kč překvapí. Senzor Sony, stabilizace pomocí gyroskopu, neskutečné množství nastavení a navíc je k ní možné dokoupit skvělé dálkové ovládání. Jak uspěla M20 v testu?

Zpět

Kamera M20 je první kamera od SJCAM, ke které se dá dokoupit dálkové ovládání. Navíc za cenu kamery 3990Kč v oficiální české distribuci je to velmi lákavá nabídka. Na testování kameru SJCAM M20 zapůjčil eshop kamerov.cz.

SJCAM M20 - recenze akční kamerySJCAM M20 - recenze akční kamery

V prodejním balení je toho víc než čekáte

Že si s koupí kamery SJCAM domů donesete i spousty příslušenství je asi každému jasné, v balení M20 je ale jedna novinka a to držák (třeba na helmu), který je polohovatelný. A on není jeden, jsou tam dva – s rovnou a zakřivenou plochou. Jak držák funguje, uvidíte ve videu, stejně jako se můžete podívat na obsah celého prodejního balení kamery a nebude chybět ani video pohled na samotnou kameru.

Držák na řídítka, pouzdro, které je voděodolné do hloubky 30 metrů, stativový držák a další kousky příslušenství najdete v balení kamery. Můžete si ale dokoupit i dálkové ovládání a to jak v podobě hodinek, tak monopodu. Druhá varianta dorazila spolu s kamerou SJCAM M20 a je to opravdu návyková věc. Kamera na povely z ovladače reaguje okamžitě a téměř bez prodlení, navíc máte ovladač stále při ruce. Dosah ovladače je lehce přes dvacet metrů, a i když není na potápění, tak déšť snese.

SJCAM M20 a dálkový ovladač - recenzeSJCAM M20 a dálkový ovladač - recenze

Jak ovladač funguje a jak jej spárovat s kamerou si můžete prohlédnout na videu:

SJCAM M20 je osazena senzorem Sony IMX206 s 16MPx a procesorem Novatek, má stabilizaci pomocí gyroskopu a jako své nativní maximum je rozlišení 2K s 30fps. Nechybí možnost nahrávat 1080p videa při 60fps a HD rozlišení disponuje 120fps.

SJCAM se rozhodl, že vyrobí svou nejmenší kameru a musel proto sáhnout ke změně designu. Kameru tak při natáčení musíte držet na výšku. Tělo kamery je opět vyrobeno z plastu a nemůžu se zbavit dojmu, že je to nejvíce plastová kamera od SJCAM, tedy vypadá opravdu levně. A ona levná vlastně i je!

Recenze outdoorové kamery SJCAM M20Recenze outdoorové kamery SJCAM M20

Na přední straně kamery mimo nápisu SJCAM najdeme dvojici diod a objektiv, který má na poměry SJCAM nezvyklý úhel záběru a to 166°. I na vrchní straně kamery najdeme diodu a dvě tlačítka – jedno slouží pro zapínání kamery a přepínání mezi módem kamery a fotoaparátu a další spouští nahrávání či potvrzuje položky v menu. Přiznám se, že jak jsem zvyklý na jedno tlačítko na tomto místě, tak se mi dost často stalo, že jsem zmáčkl to druhé, než jsem zrovna chtěl.

SJCAM M20 - sportovní akční kamera recenzeSJCAM M20 - sportovní akční kamera recenze

Levá strana kamery je vyhrazena pro slot na paměťovou kartu, která může být až do velikosti 128GB a najdeme zde i zdířku pro microHDMI a microUSB konektor. Dvojice diod a 1,5“ displej s náhledem nahrávaného videa je na zadní straně kamery. Na pravé straně je to pak mikrofon a tlačítka pro pohyb v menu či zapnutí WiFi.

Na spodní straně kamery je baterie, která má kapacitu 900 mAh a na jedno nabití vydrží zhruba 80 minut. Baterie je pod krytkou, která je nově u SJCAM přichycena k tělu kamery a nemůže se Vám stát, že ji ztratíte nebo Vám ji rozkouše kocour. Jen si dávejte pozor na to, že baterie u M20 nejsou kompatibilní s ostatními kamerami SJCAM.

SJCAM M20 recenzeRecenze sportovní kamery SJCAM M20

Možnosti nastavení kamery

Mimo režimů photo a video lapse či slow motion videí disponuje M20 spoustou škálou možností v menu kamery. Lze nastavit speciální podvodní režim, díky kterému budete mít lepší podání barev při potápění, nechybí ani režim FPV či detekce pohybu a režim černé skříňky. Lze také nastavit nahrávání ve smyčce, měnit úhel záběru, zapnout WDR či nastavit expozici, ISO nebo vyvážení bílé. U fotografií lze dokonce nastavovat čas expozice anebo odložit pořízení fotografie. SJCAM M20 má také položku korekce rybího oka, ta ale bohužel se současným FW nefunguje, respektive nemá žádný vliv ani na video a ani na fotografie.

Kamera má menu v češtině, ale bohužel se zde dočkáme některých zvláštních překladů. Pokud například chcete pořídit time lapse video, musíte zvolit položku „interval nahrávání“ a podobně. Ale na to jsme u SJCAM zvyklý.

Fotky z SJCAM M20

Tuto část většinou začínám slovy: díky použitému senzoru jsem čekal víc…, musím říct, že tentokrát jsem toho moc nečekal a asi je to lepší varianta, kamera může jen překvapit. A překvapení jsem se dočkal. Výstup do jpg u kamery M20 není vůbec špatný, v plné velikosti fotky jde vidět komprese, ale troufnu si říct, že je to nejlepší výsledek, který jsem u kamer SJCAM viděl. Ostrost u fotek se ztrácí hlavně u vzdálených objektů.

Fotografie focené do jpg mají rozlišení 4608 x 3456 a f/2,0. Po kliknutí na fotku se otevře v plné velikosti:

Kamera SJCAM M20 má i možnost fotit do RAW. V době testování nebylo možné fotky focené do RAW využít, nyní už funguje řešení, které bylo určeno i pro SJ5000X Elite. Více v článku.

Videa z SJCAM M20

Videa z kamery SJCAM M20 je možné nahrávat do mp4 nebo mov formátu, lze nastavovat i ostrost videa či datový tok. U níže uvedených videí byl datový tok na maximu, ostrost na normální, nahráváno bylo do mov a byl zapnutý gyroskop a WDR.

V menu kamery lze zvolit i 4K rozlišení, stejně jako u SJ5000X Elite, tak i v tomto případě jde o interpolaci z 2K rozlišení. K dispozici je pouhých 24fps a v podstatě nemá tak smysl se o tomto rozlišení víc bavit. Datový tok u tohoto rozlišení je 31Mbps.

Nemá smysl se bavit o 4K v případě, že kameru chcete použít pro akční záběry, pokud toto rozlišení využijete pro time lapse video, tak situace se rázem změní.

Lehkým zklamáním je pro mě 2K rozlišení (1440p). Jedná se sice o nativní rozlišení a k dispozici je dostatečných 30fps, ale oproti SJCAM SJ5000X Elite to není ono. Ve videu je vidět šum, není to sice nic hrozného, ale občas si toho nejde nevšimnout. Ostrost blízkých objektů je dostatečná, ale vzdálené objekty se lehce ztrácí. Mám pocit, že si pro kvalitní video budeme muset počkat na nějakou další aktualizaci. Datový tok u 2K rozlišení je 30Mbps.

Full HD video s 60fps je u této kamery asi nejdůležitější. A začnu takhle: v kameře SJCAM M20 byl v době testování FW ve verzi 1.2.4 a třeba u nejvyššího modelu SJCAM SJ5000X Elite začalo být natočené video použitelné až od FW 1.3…

U kamery SJCAM M20 pozoruji i ve 1080p 60fps videu šum (nebo chcete-li jakési artefakty ve videu), je znát hlavně na tmavých místech a povšimnete si toho hlavně při bližším zkoumání videa. Ostrost videa by mohla být větší, zde jsem ale nečekal lepší výsledek a M20 je na tom rozhodně lépe než některé konkurenční kamery se stejným senzorem. Pokud přepnete ostrost v menu kamery na nejvyšší, tak výsledky jsou spíše špatné - přeostřené a nepřirozené. 

Kamera velmi dobře zvládá nahrávání rychlého pohybu, přechody mezi stínem a sluncem by mohl být sice rychlejší, ale rozhodně to není žádná tragedie, dynamický rozsah kamery mi také přijde dobrý. Troufnu si říct, že na cenu kamery nejsou výsledky vůbec špatné.. Rozlišení 1080p s 60fps disponuje datovým tokem videa 30Mbps.

Co oceňuji je funkce stabilizace videa pomocí gyroskopu. V tomto případě to vypadá, že si v SJCAM nechali záležet a gyroskop funguje od prvních verzí firmwaru. Na videu níže je možné nejlépe vidět funkci stabilizaci při jízdě v autě, kde se palubní deska díky nerovnostem na vozovce třese, ale horizont na videu je v jedné rovině. Co se stabilizace při chůzi týče, tam by to chtělo ještě zapracovat na firmwaru kamery, SJ5000X Elite je na tom s posledními aktualizacemi lépe.

Než přejdeme k video ukázce, jenutné řict, že tentokráte byl YouTube krutý a na videu se vyřádil. Pod ukázkou z YouTube si můžete videa stáhnout v plné kvalitě a bez snížení datového toku.

Videa ke stažení: 1080p_60fps_01, 1080p_60fps_02, 1080p_60fps_032K_30fps, 4K_24fps

Zvuk z kamery

Zvuku z kamery se většinou nevěnuji, nicméně dostal jsem hodně dotazů, jak je na tom M20 právě v této disciplíně. Protože je to akční kamera a protože je to akční kamera od SJCAM, tak to není zrovna nejlepší. Intenzita nahrávaného zvuku je vyšší než u některých jiných modelů SJCAM (je vyšší než třeba u SJ5000X Elite), ale i tak si při pouštění videa se zvukem budete muset dát hlasitost hodně vysoko. Posuďte sami:

Závěr

Kamera SJCAM M20 má své mouchy, ale protože má dvouletá zkušenost s kamerami SJCAM mi říká, že ten pravý firmware teprve přijde, tak se jí dají tyto chybičky odpustit. Navíc se kamera prodává za cenu 3990Kč (kupit můžete v oficiální distribuci zde) a tato cena je více než konkurence schopná. Fotografie z kamery jsou povedené a nahrávné video na svou cenovou kategorii taky ostudu neudělá a to ani s testovaným FW 1.2.4. 

Naprosto mě dostalo dálkové ovládání pro kameru, to je naprosto parádní a ovládání na dálku je velmi návyková věc. Pochopitelně už teď lze zakoupit nejvyšší model SJ5000X Elite, který přeci jen nabídne vyšší kvalitu a to hlavně ve videu, SJCAM M20 ale vede cenou a to výrazně.

Plusy:

+ cena

+ možnost dálkového ovládání

+ kvalita fotek

+ 1080p 60fps video

+ možnosti nastavení

Mínusy:

- šum ve videu

- kvalita 2K videa

- zvuk

- české překlady v menu kamery

O kameře SJCAM M20 můžete diskutovat na našem diskuzním fóru.

Ondra

Nové články

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode