SJCAM: Otázky a odpovědi (FAQ)

18.04.2015 23:24

Připravili jsme pro Vás přehled odpovědí na základní otázky, které se týkají kamer SJCAM a neustále se opakují. Jaké jsou tedy časté dotazy?

Zpět

Otázky a odpovědi:

 • Bojím se, že koupím padělek SJCAM

  I v ČR je velká šance na koupi padělku kamery SJCAM. Nepoctivých prodejců je na našem trhu velké množství a 100% šance, jak nekoupit padělek kamery, je nákup u oficiálních distributorů. Naše doporučení je zde.

 • Jak poznám, že jsem koupil padělek kamery?

  Dnes už je velmi těžké poznat fake kameru SJCAM. Nepoctivý prodejci jsou stále sofistikovanější a dokáží prodat padělek kamery s natištěným štítkem pravosti z originální kamery. Máte-li pocit, že jste koupili padělek kamery SJCAM, obraťte se na nás. Popř. můžete zkusit aktualizaci kamery, pokud je originál, aktualizace firmwaru se provede v pořádku, v opačném případě bude kamera nefunkční.

 • Je nutné před prvním použitím formátovat kartu?

  Pro bezproblémové používání paměťových karet ano. Pokud se neprovede formát karty, tak může zamrzat kamera, videa se nahrávat po pár sekundách, video se neuloží, popřípadě může dojít k chybě během aktualizace kamery atd.

  Kamery SJCAM podporují pouze formát FAT32 a velikost alokační jednotky 32kb:

 • Co je to firmware?

  Firmware je v podstatě operační systém kamery, ten se dá aktualizovat a takové aktualizace většinou přináší nové funkce. Aktualizovat kameru můžete zde

 • Je nutné postupně nahrát všechny verze firmwaru?

  Ne. Vždy stačí aktualizovat kameru SJCAM na nejnovější verzi firmwaru. Ta má vždy obsaženy už všechny předchozí aktualizace. Stejně tak se můžete vrátit zpět na jakýkoliv předešlý firmware. Všechny dostupné najdete zde

 • Přijdu o záruku, když aktualizuji firmware kamery?

  Pokud koupíte kameru v oficiální české distribuci, tak nepřijdete. Pokud máte kameru mimo oficiální českou distribuci, tak kontaktujte pro aktuální firmwar svého prodejce!!

 • Kamera mi nahrává jen videa o stejné délce (3 minuty). Kde je chyba?

  Chyba není nikde, jen je nastaveno cyklické nahrávání (loop recording). Vypněte tuto funkci v menu. Cyklické nahrávání = nahrávání videosekvencí o stejné délce a při zaplnění karty se začne přepisovat od nejstaršího videa.

 • Proč se moje videa nahraná kamerou SJCAM rozdělují na cca 40 minutové díly u 1080p 30fps a 20 minutové u 1080p 60fps?

  Paměťové karty jsou ve svém výchozím stavu naformátované na FAT32. Tento formát ukládá videa do maximální výše 4GB. To tedy odpovídá cca 35 až 40 minutám Full HD záznamu při 30fps a cca 20 minut při 60fps. Kartu je možné přeformátovat na NTFS nebo na exFAT. Tyto formáty zvládnou více než základních 4GB dat. Nicméně podpora kamer SJCAM je nastavena právě na formát FAT32. Tedy může se Vám stát, že po přeformátování karty tato nebude kompatibilní s kamerou a děje se tak v 99% případů. Navíc aktualizace firmwaru je možná jen s katou, která má formát FAT32.
 • Kamera mi nahrává jen pár sekundová videa o ruzných velikostech, kde je problém?

  S největší pravděpodobností máte poškozenou nebo nedostatečně rychlou kartu a to zapříčinilo, že kamera nestačí ukládat videa na paměťovou kartu. Doporučení: přečtěte si článek na toto téma, které najdete zde
 • Jsou podporované paměťové karty o kapacitě větší než 32GB

  Ano, některé kamery SJCAM mají podporu až 128GB karet. Jakou kapacitu jednotlivé kamery podporují zjistíte na našem webu u technických parametrů kamer. Karty je nutné mít zformátované na FAT32.

  Pro bezproblémové používání paměťových karet, doporučujeme ty s označením UHS-I U3, viz zde

 • Dá se u kamer SJCAM použít externí mikrofon?

  Kamery SJCAM SJ6 LEGEND a SJCAM SJ7 STAR podporují externí mikrofon, ostatní kamery ne.

 • Mají kamery SJCAM české menu?

  Jediná kamera bez českého menu je SJ5000+, všechny ostatní kamery SJCAM mají jak české, tak i slovenské menu.

 • Existuje dálkové ovládání pro kamery SJCAM?

  Kamera SJCAM M20, SJ6 LEGEND a SJ7 STAR se dá pořídit s dálkovým ovládáním, ostatní kamery SJCAM dálkové ovladače nepodporují.

 • Je kamera v pouzdru skutečně voděodolná do hloubky 30 metrů?

  Ano, všechny kamery SJCAM mají pouzdro voděodolné až do hloubky 30 metrů.

 • Video z kamery má efekt rybího oka, jak jej můžu vypnout?

  Některé kamery SJCAM mají v menu funkci Distortion Correction. Po zapnutí této funkce dojde ke korekci efektu rybího oka.

 • Co je to FOV?

  FOV je zkratka z anglického field of view neboli zorné pole. Udává, jaký úhel záběru má objektiv kamery. U kamer SJCAM nejčastěji 170°. Některé kamery podporují změnu úhlu záběru v menu kamery.

 • Nejde mi měnit FOV v menu kamery

  Pokud po najetí do položky FOV vidíte jen možnost "vypnout", tak zmáčkněte navigační tlačítko (šipku) nahoru.

 • Mají kamery SJCAM Zoom?

  Aby jakákoliv kamera měla "zoom", tedy možnost měnit ohniskovou vzdálenost, musela by mít "vysouvací" objektiv. Toto řešení u akčních kamer, vzhledem k jejich umisťování v pouzdru, není možné. Některé kamery mají digitální zvětšení obrazu. Pamatujte ovšem, že jde o digitální zvětšení a ne o optické, tedy nahrávání v takovém režimu značně zhoršuje kvalitu videa.

  Digitální zvětšení u některých SJCAM kamer probíhá pomocí bočních tlačítek. Je ovšem nutné mít vypnutý FOV, vypnutý Gyroskop a vypnutou korekci rybího oka (pokud tyto funkce kamera podporuje). Pokud ani tak digitální zvětšení nefunguje, tak jej kamera nepodporuje.

 • Co je to bitrate (datový tok)?

  Datový tok videa je množství digitálních dat přenesené za určitou časovou jednotku. Obecně lze říci, že čím vyšší hodnota, tím kvalitnější digitální video je a zároveň zabere více místa. Některé kamery SJCAM mají ve svém menu volby datového toku, vždy doporučujeme mít tuto hodnotu na nejvyšší úrovni.

 • K čemu slouží gyroskop (stabilizace)?

  Gyroskop u kamer SJCAM slouží ke stabilizaci videa. Po zapnutí této funkce se zmenší FOV a video není roztřesené. Stabilizace díky gyroskopu nefunguje na softwarové bázi a nemá tak negativní vliv na kvalitu videa. Které kamery disponují stabilizací zjistíte v naší tabulce parametrů.

  Jak stabilizace funguje, jde vidět na tomto videu od cca 9:40 minuty času videa

 • Co je to WDR?

  WDR je dynamický rozsah kamery. V jednoduchosti se dá říct, že se zapnutou funkcí kamera lépe zvládá tmavé a světlé místa v jednom záběru. WDR nahradila starší HDR.

 • Co je to FPS u rozlišení videa?

  FPS je zkratka z anglického "frames per second" a udává snímkovou frekvenci videa. Každá sekunda videa je tvořena z určitého počtu snímků (zjednodušeně fotografií) a obecně se dá říci, že čím více FPS tím plynulejší video je. Tedy natáčím-li rychlý pohyb (třeba jedoucí auto nebo švenkování s kamerou), tak kamera s 60fps bude mít tento záběr daleko plynulejší než kamera s 30fps, u které bude více vidět nezvládání rychlého pohybu - záseky v plynulosti.
   
  Základní kamery mají u Full HD videa 30fps, ty kvalitnější již pracují s 60fps a naprosto špičkové modely (jako např. SJCAM SJ7 STAR) disponují až 120fps při 1080p rozlišení.
 • Jaký rozdíl je mezi nativním a interpolovaným 4K rozlišením?

  Nativní rozlišení je opravdové a interpolované je takové, které se dopočítá. Tedy kamera SJCAM SJ7 STAR dokáže opravdu nahrávat ve 4K rozlišení s 30fps, kdežto kamera SJCAM SJ5000X Elite ve skutečnosti nahrává ve 2K rozlišení a ke 4K se dostane digitální úpravou videa.
 • Z menu mi zmizelo TimeLapse photo a video, co mám dělat? (V menu mám Interval nahrávání a Rozteč obrázky, co to je?)

  V českém menu je TimeLapse video přeloženo jako Interval nahrávání a TimeLapse photo jako Rozteč obrázky.

 • Jaký je rozdíl mezi TimeLapse video a foto?

  TimeLapse foto jsou časosběrné fotografie, kdy kamera dělá v daném intervalu fotky. Aby zvniklo video, je nutné tyto fotky spojit v programu, který to umožňuje. TimeLapse video již fotografie spojí do videa: Youtube.com

  Více se tématu věnuje tento článek: digitalnikamery.com/news/timelapse-video-vs-timelapse-foto-jake-jsou-rozdily/

 • Co je to Dlouhá expozice?

  Některé z kamer SJCAM mají ve svém menu možnost nastavení expozičních časů při focení - Dlouhé expozice. Detailně se tomuto tématu věnujeme v článku: https://www.sjcamczech.com/news/tipy-a-triky-pro-sjcam-nastaveni-expozicnich-casu/
 • Co je to RAW?

  Co je RAW dle wikipedia: surová data ze snímače digitálního fotoaparátu, která nebyla po přečtení z obrazového senzoru zpracována. Jak s fotkami v RAW pracovat, najdete v našem článku: sjcamczech.com/news/navod-fotime-do-raw-s-kamerou-sjcam-sj5000x-elite/
 • Proč se mi kamera v mrazu rychle vybije?

  Li-ion a Li-pol baterie mají problém s teplotami pod 0°C a většina akumulátorů v teplotách pod -20°C nefunguje vůbec. Li-ion baterie mění chemickou strukturu při poklesu teploty pod 0° a ztrácejí na kapacitě. Ta se jim sice při rozmrznutí vrátí, ale v zimě se vypínají. Čím nižší teplota, tím vyšší je vnitřní odpor baterie a tím těžší je pro baterii chemickou reakcí vyrobit energii. Myslete na to, že v teplotách okolo -5°C je kapacita a výdrž baterie třetinová oproti normálnímu stavu a s nižší teplotou ještě klesá.
 • Co je metering mode?

  Jde o způsob, jakým kamera určuje expozici. Bodové měření se hodí pro kontrastní scény, celoplošené zase při konstantním (celoplošeném) světle.

 • Co je to EIS stabilizace?

  EIS neboli elektronická stabilizace videa funguje na jiném principu, než je tomu u optické stabilizace. EIS stabilizaci má kamera SJCAM SJ7 Star. Jaké jsou rozdíly mezi optickou a elektronickou stabilizací, zjistíte zde.

 • Má SJCAM SJ7 Star gyroskopickou stabilizaci videa?

  Ne, kamera SJCAM SJ7 Star disponuje EIS stabilizací. Ač někteří prodejci tvrdí, že SJ7 Star má optickou stabilizaci pomocí gyroskopu, tak jde o klamání nebo se nejedná o pravou kameru SJCAM! Procesor Ambarella A12, kterým je SJ7 Star vybavena, neumožňuje optickou stabilizaci pomocí gyroskopu a nápis GYRO na obalu kamery neznamená gyroskop, ale označení stabilizace jako takové.

  V žádném případě nedoporučujeme nakupovat kameru SJCAM SJ7 Star u takových prodejců. Nákupem v oficiální distribuci máte záruku nákupu originální kamery SJCAM SJ7 Star

 • Jaký použít program pro editaci videa?

  Tady záleží na každém uživateli, co mu vyhovuje, popř. kolik finančních prostředků chce do editačního programu vložit. Z editorů, které jsou zdarma, se dá doporučit základní Shotcut či HitFilm, který umí i korekci rybího oka.

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode