SJCAM SJ4000 PLUS: 2K video za 5000Kč (recenze)

15.08.2015 17:15

Konečně je to tady. Recenze nejnovější kamery od SJCAM. Jaká je SJ4000+, která se pyšní možností natáčet video s rozlišením 2K, stojí za ty peníze?

Zpět

Na testování se ke mně dostala kamera z oficiální české distribuce od kamerov.cz. Už první představení vyvolalo debaty, jestli je lepší než SJCAM SJ5000+. Jaká tedy kamera SJCAM SJ4000 Plus je?

SJCAM SJ4000 PlusSJCAM SJ4000 Plus

Rozbalení kamery a popis

Už na první pohled na balení kamery jde poznat, že se k Vám dostala novinka. Prodejní balení je totiž kompletně přepracováno a vypadá mnohem luxusněji, než bývalo zvykem. A protože je v současné době moderní zlatá barva, ani u balení SJCAM SJ4000 Plus tomu není jinak. Bohužel kameru si můžete prohlédnout jen na obrázku, protože na rozdíl od předchůdkyň, není samotná kamera vidět.

Uvnitř se skrývají tři krabičky s nápisem SJCAM. Ve dvou najdete příslušenství ke kameře a v jedné se skrývá samotná SJ4000+. Ke mně dorazila kamera ve stříbrné barvě, ale můžete si krom této barvy a klasické černé, pořídit novou kameru i v odvážnějších pastelových barvách.

Co za příslušenství se skrývá v balení, se můžete podívat na videu, ve kterém jsem kameru SJCAM SJ4000 Plus rozbaloval.

Jak je zvykem u SJCAM, tak příslušenství je bohaté a opět si vybere snad každý. Pochopitelně nechybí voděodolné pouzdro, dík němuž můžete s kamerou až do hloubky 30 metrů (Pouzdra SJCAM SJ4000/WiFi a SJCAM SJ4000 Plus jsou vzájemně kompatibilní). Samotná kamera je k nerozeznání od SJCAM SJ4000 (WiFi). Jediný rozdíl je jen v nápisu, který oznamuje svým „+“, že jde o něco víc.

Popis kamery tedy vezmu stručně. Na přední straně se krom objektivu nachází zapínací tlačítko, které slouží zároveň k přepínání mezi režimem focení – video a pro vstup do menu (mimochodem menu SJCAM SJ4000+ je kompletně v češtině i slovenštině). Tlačítko pro začátek a konec nahrávání (nebo pro vyfocení fotky) najdete na vrchní straně kamery. Pravý bok okupují tlačítka pro pohyb v menu, popř. pro zoom (který je ovšem opět jen digitální), vrchní z těchto dvou tlačítek slouží zároveň k zapnutí WiFi. Zdířky pro USB, HDMI a microSD kartu jsou na levém boku kamery a opět nemají žádnou krytku. Na zadní straně jsou dvě diody, díky nimž víte, jestli natáčíte. A stejně jako u žádné z kamer SJCAM, nechybí ani u SJ4000+ displej. Ten je stejně jako u většiny kamer z rodiny SJCAM 1,5“. Nesporná výhoda kamer s displejem je, že vždy máte přehled o tom, co natáčíte a ani pro jednotlivá nastavení nemusíte vytahovat mobil. Vše uděláte pomocí displeje. Baterie se opět ukrývá pod krytkou, která je na spodní straně kamerky. Má 900 mAh a ve Full HD a při 60fps natáčí zhruba 70 minut. Nabíječku v balení tentokrát nehledejte (musíte použít svou), nicméně s mou 1,8A nabíječkou se baterie nabíjela necelé dvě hodiny.

Velkým lákadlem kamery SJ4000+ je možnost natáčet videa ve 2K rozlišení (2560x1440) a to při 30 snímcích za vteřinu, což je zatím největší rozlišení, které u SJCAM kamer najdete. Full HD video, stejně jako SJCAM SJ5000+, natáčí při 60fps. Chcete-li zpomalené záběry, tak stačí nastavit 720p a 120fps. I toto tato kamera dokáže díky procesoru Novatek 96660. Navíc můžete pořizovat timelapse videa a to už po jedné sekundě. Objektiv je opět širokoúhlý se záběrem 170°. Zvuk kamera natáčí do formátu AAC 48KHz 128kb. Mnohem zajímavější je, že video je ve formátu MPEG-4 AVC (.mp4) a díky novému procesoru bylo upuštěno od zastaralého .mov.

Editace: Navíc SJ4000+ jako první kamera od SJCAM má stabilizaci obrazu. A nejen digitální, ale pomocí gyroskopu (tato funkce je přístupná od FW 1.9). Stabilizaci bude mít i kamera M10+ a snad i všechny novější SJCAM kamery. Za toto chválím

Fotografie

Co se týče fotek, tak bohužel musím zkonstatovat, že se jedná asi o nejhorší výsledky, ze všech SJCAM kamer. Zkrátka a dobře se to dá označit za průšvih. Pokud chcete kameru na fotky, sáhněte po SJ5000+ (video to je ale jiná káva. O tom ale až níže) anebo rovnou po Xiaomi Yi Sports Camera (recenzi kamery od Xiaomi najdete zde).

Opět je u fotek znát velká ztráta detailů. Tentokrát je to ale opravdu extrém. Barvy se slévají a máte problém rozeznat, jestli se díváte na trávu nebo vylitou zelenou barvu na silnici. Tradičně doporučuji nefotit na maximální rozlišení. U fotek se jen uměle zvětšuje velikost a ubývá ostrost. Pokud chcete fotit s SJCAM SJ4000 Plus, tak také doporučuji volit sluneční dny. Pochopitelně čím více světla, tím fotky jsou kvalitnější. Nicméně i když fotky zrovna nechválím, tak je třeba si uvědomit, že se bavíme o videokameře a ne o fotoaparátu. Navíc fotky z podvodní hladiny budou vypadat vždy nádherně pro svou atmosféru. A je jedno, čím to vyfotíte.

Po kliknutí na fotku pořízenou kamerou SJCAM SJ4000+ se Vám otevře v plné velikosti

SJCAM SJ4000+

Je možné, že kvalitu fotografií zlepší některá z následujících aktualizací. Firmware, který jsem měl v kameře byl ve verzi 1.6.

Kvalita videa – má 2K rozlišení smysl?

Sám sobě jsem položil nesmírně těžkou otázku. Má smysl 2K rozlišení? Nevím jak vy, ale já nemám žádné zařízení, které by dokázalo rozlišení  2560x1440 plnohodnotně zobrazit (tedy všechny mé zobrazovače doma umí jen Full HD video). Navíc zpracovávat video v tomto rozlišení je taky oříšek. Nejen že potřebujete kvalitní HW (můj iCore 5 a 8GB RAM se řádně zapotili), navíc musíte mít i program, který dokáže rendrovat video v takto vysokém rozlišení. Možná si teď říkáte, to fakt smysl nemá. Omyl! Velký omyl! Video z kamery SJCAM SJ4000 Plus ve 2K je jedním slovem úžasné. Ostré detaily, naprosto plynulé video. Ano, byl jsem skeptický. Ano, už nejsem. Dokonce i Full HD video s 60fps je parádní. A se svou kvalitou není daleko od SJCAM SJ5000 Plus. Velikost videa ve 2K je asi 180 až 190 MB za minutu.

Video ve 1080p a při 60 snímcích za vteřinu si můžete prohlédnout pod článkem na YouTube. Ale vzhledem k tomu, jakou kompresi má YouTube, tak doporučuji si videa stáhnout z následujících odkazů. Minimálně videa ve 2K. Protože stojí opravdu za to. (Editace: na YouTube přidána ukázka videa ve 2K. Viz video pod článkem. Nezapomeňte si změnit rozlišení!)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ 2K 30fps - špatné světelné podmínky (01)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ 2K 30fps (02)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ 2K 30fps (03)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ 2K 30fps (04)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ - špatné světelné podmínky 1080p 60fps (01)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ 1080p 60fps (02)

Video ke stažení SJCAM SJ4000+ 1080p 60fps (03)

Zvuk

Co se týče zvuku, tak nenastala žádná změna oproti ostatním SJCAM kamerám. Vlastně oproti všem outdoorovým kamerám. Jak už jsem psal, nahrávaný zvuk je mono. Bez pouzdra je vše v pořádku. Pokud vložíte kameru do pouzdra tak nastává útlum nahrávaného zvuku. I když z logiky věci je jasné, že pokud kameru s mikrofonem zavřete do krabičky, do které se nesmí dostat vzduch a voda, tak nemůžete čekat zázraky v podobě nahraného zvuku. Naštěstí jsou v balení náhradní dvířka s otvory pro přeci jen o něco lepší zvuk. Každopádně sportovní kamery se používají k jiným účelům, než k nahrávání mluveného slova nebo na záznam klavírního koncertu v průtrži mračen…

Závěr

Kamera SJCAM SJ4000 Plus nemá moc konkurentů. Hlavně díky ceně. To co získáváte za 5000Kč je neuvěřitelné: spoustu příslušenství a hlavně kameru, která svou kvalitou pořízeného videa překonává většinu outdoorových kamer na trhu. Je-li Váš rozpočet na sportovní kameru kolem 5000Kč, tak asi nemá cenu přemýšlet. Pokud váháte jestli SJ4000+ a nebo SJ5000+, tak si můžete přečíst srovnání obou kamer, včetně porovnání videa a fotografie. Pokud oželíte kvalitu fotek, není v podstatě vůbec co řešit. Navíc jsem nezaznamenal po dobu testování žádný problém s kamerou, a to včetně přehřívání, které se nedostavilo ani při natáčení na nejvyšší rozlišení. V době testování byl v kameře již zmíněný firmware ve verzi 1.6.

Plusy:

+ úžasná kvalita videa (zvláště ve 2K rozlišení)

+ bohaté příslušenství už v základním balení

+ displej pro usnadnění natáčení a nastavení v menu kamery

Mínusy:

- velmi špatné fotky z kamery

- mono zvuk

Ondra

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode