SJCAM SJ6 Legend: dotykový displej, externí mikrofon a dálkové ovládání (recenze)

10.12.2016 09:30

Podpora externího mikrofonu nebo dálkového ovládání, dva displeje a zadní navíc dotykový či 2K video nebo 1080p rozlišení s 60fps. To je nová SJCAM SJ6 Legend. Jak uspěla v naší recenzi?

Zpět

Nejnovější akční kamerou od SJCAM je model SJ6 Legend a rovnou si tato novinka připisuje několik prvenství. Jako první kamera od SJCAM má dva displeje, také jde o první SJCAM kameru s dotykovým displejem a do třetice má prvenství v podpoře externího mikrofonu. SJCAM SJ6 Legend můžete zakoupit na kamerov.cz, kde najdete kamery SJCAM z oficiální české distribuce.

SJCAM SJ6 Legend - akční kamera (recenze)SJCAM SJ6 LEGEND - recenze

Videopohled, unboxin kamery a dotykový displej
V této recenzi nebudu vypisovat, jak kamera vypadá a ani nebudu psát o tom, co je v prodejním balení. Vše totiž najdete na našem videu, ve kterém si kameru SJCAM SJ6 Legend představíme. Navíc ve videu zjistíte, jak funguje dotykový displej (jen upozorním na chybu ve videu - kamera má miniUSB a nikoliv microUSB):

Ke kameře je možné navíc dokoupit externí mikrofon, který vylepší kvalitu nahrávaného zvuku. Bohužel mikrofon s kamerou nedorazil, tak si na jeho kvality musíme počkat do jiného testu.

Dokonce se dá k SJCAM SJ6 Legend přikoupit i dálkové ovládání. Pokud chcete vědět, jak tento dálkový ovladač vypadá a funguje, tak se podívejte na naše předešlé video, kde jsme jej testovali s kamerou M20:

Kamera SJCAM SJ6 Legend má procesor Novatek 96660 a jedná se tak o další kameru s tímto čipsetem. Senzor je také fanouškům SJCAM známý, byl totiž použit Panasonic MN34120, který známe z kamery SJ5000+. Jako u všech nových kamer od SJCAM nechybí ani stabilizace, které je opět řešena pomocí gyroskopu. Kamera disponuje WiFi a lze ji propojit s aplikací SJCAM Zone, baterie v kameře má kapacitu 1000 mAh, což stačí na 90 minut 1080p 60fps videa. SJ6 Legend pak podporuje karty až do velikosti 128GB. FOV objektivu je pak 166° a lze jej digitálně měnit na nižší hodnoty, světelnost má pak hodnotu 2,0.

Opět nechybí velké možnosti nastavení (ISO, vyvážení bílé, WDR, barva videa, podvodní režim atd.) a také možnost natáčet slow motion videa či nastavovat délku expozice při focení. Pokud jste neviděli video ze začátku recenze, tak se na něj určitě podívejte, protože v něm uvidíte i všechny možnosti, které kamera v menu nabízí.

Informace: test kamery SJCAM SJ6 Legend byl prováděn s firmwarem 1.1

Fotografie z kamery SJCAM SJ6 Legend
V tomto testu nenajdete fotky focené do RAW. I když v menu kamery toto položka je, tak fotky vyfocené do RAW nejdou použít a to ani pomocí postupu, který je určen pro SJCAM M20 a SJ5000X Elite. Takže pokud si kameru SJ6 Legend koupíte, musíte počkat, až přijde aktualizace programu, který RAW z kamery převede do použitelného formátu.
 
Fotky focené do JPG mají rozlišení 4608 x 3456 a můžu je označit za to nejlepší, co SJCAM produkuje. Tedy v případě dostatku přirozeného světla. Pokud je scéna osvětlena uměle (žárovka, pouliční osvětlení), tak má kamera problém s vyvážením bílé a také má snahu fotky rozmazávat. Ovšem za dobrého světla mají fotky velmi dobrou ostrost a dokonce i minimální digitální šum. V plné velikosti jde vidět doostření, nicméně není to nic tragického.
 
 
Moc dobré výsledky nejsou ani při focení s volbou délky expozice. Následující fotka byla focena s časem 30 sekund a hlavně v ostrosti kamera SJ6 Legend zaostává jak za modelem SJ5000X Elite, tak bohužel i za M20. Pozor si také dávejte na přední diody, které hodně osvětlují scénu.
 
 
Videa z kamery SJCAM SJ6 Legend
Nastavení u testovaných videí bylo následující (a s tímto nastavení je kamera hodnocena):
 
 • formát videa: MP4
 • datový tok (bitrate): vysoký
 • gyroskop (stabilizace): zapnutý
 • ostatní defaultní (ISO: automatika, WDR: vypnuto, Vyvážení bílé: automatika)
Co se stabilizace týče, tak se opět opakuje situace, kterou známe z předešlých modelů SJCAM. Firmware kamery je nevyladěný a stabilizace je i u SJ6 v počátku prodeje špatná. I když u SJCAM M20 se stabilizaci podařilo odladit od začátku prodeje, tak proč to nešlo i teď? Nezbývá než čekat na vylepšení.
 
Pokud se chystáte nahrávat videa v 4K rozlišení, tak vězte, že jde o interpolaci z 1440p rozlišení a k dispozici je pouhých 24fps. To znamená, že při pohybu bude video trhané. Datový tok u tohoto rozlišení je necelých 30Mbps. Naštěstí se toto rozlišení dá použít pro time lapse video.

Video při rozlišení 2K (1440p) je již nativní a má dostatečných 30 snímků za sekundu. Tedy dostatečných pro nahrávání pohybu. Ve videu je vidět dobrá ostrost, bohužel se dostavuje digitální šum už při mírně zhoršeném osvětlení. Nicméně není to nic tragického a z normální pozorovací vzdálenosti si toho nevšimnete. Datový tok videa při 1440p rozlišení s 30fps je 30Mbps.

U 1080p rozlišení s 60fps se dočkáme naprosto skvělého zvládání nahrávání rychlého pohybu. Ostrost také není špatná, mám ale pocit, že se občas ztrácí některé detaily ve videu. Umím si představit i větší dynamický rozsah, ale v testu jsem neměl zapnutou funkci WDR. 

S čím mám celkem problém je ostrost při zhoršených světelných podmínkách, raději bych totiž ve videu viděl šum, než rozmazaný obraz. Pokud je vyvážení bílé nastaveno na automatiku, tak kamera má problém při umělém osvětlení - obraz v takovém případě tíhne hodně do žluta, ve videu se objevují dokonce pruhy či stíny, které tam nemají co dělat. Věřím, že tohle vyřeší také aktualizace. V případě Full HD videa s 60 snímky za sekundu je datový tok 30Mbps.

Pokud se chcete podívat na videa v plné velikosti a bez snížení kvality, kterou uplatňuje YouTube, tak si můžete ukázky stáhnout z následujících odkazů: 4K video s 24fps, 2K video s 30fps, 1080p video s 60fps.

Závěr
Kamera SJCAM SJ6 Legend potěší hlavně kvalitou fotek focených do JPG a možností ovládání pomocí dálkového ovladače či podporou externího mikrofonu. I bez externího mikrofonu patří nahrávaný zvuk (mono) mezi to nejlepší u SJCAM. Také 1080p video s 60 snímky za sekundu není vůbec špatné, i když si nejsem jist, jestli SJ6 předčí skvělou SJ5000X Elite (srovnávací test těchto dvou kamer najdete na našem webu již brzo). Parádní jsou volby nastavení v menu kamery, kterým dominuje nastavení expozičních časů a potěší bohaté příslušenství dodávané s kamerou.
 
 
Nejsem si jist, jestli sázka na dotykový displej byla dobrou volbou. Displej reaguje spíše špatně a lepší je se spolehát na ovládací tlačítka. Další problém je již specifický pro SJCAM a tím je odladěnost firmwaru, to se projevuje hlavně u stabilizaci videa, která nefunguje tak, jak bych očekával a opět je nutné si počkat na aktualizaci. Horší je to i s focením a nahráváním videa v šeru a za umělého osvětlení. Na obranu kamery SJ6 Legend musím podotknout, že i Elite byla do firmwaru 1.3 kamerou téměř nepoužitelná a v současné době se jedná o jednu z nejlepších kamer na trhu v dané kategorii. Mají v SJCAM ještě na čem pracovat! Co ale opravdu nechápu je použití zastaralého miniUSB konektoru místo microUSB, pokud si tedy budete brát kameru na delší cestu, tak si nezapomeňte přibalit sebou i kabel.
 
Co se líbilo:
 
 • Full HD video s 60fps
 • Fotografie
 • Podpora externího mikrofonu
 • Podpora dálkového ovládače
 • Zpracování kamery
 • Možnosti nastavení
 • Stativový závit na těle kamery
Co se nelíbilo:
 
 • Dotykový displej
 • Kvalita fotek a videa při horším světle
 • Kapacita baterie
 • Použití miniUSB místo microUSB
Diskuzi ke kameře SJCAM SJ6 Legend najdete na našem diskuzním fóru.
 
Ondra

Nové články

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode