SJCAM SJ7 Star: nativní 4K video a 120fps u 1080p rozlišení (recenze)

15.04.2017 00:01

V SJCAM vzali senzor Sony IMX117 a procesor Ambarella A12, to dohromady umožnilo, aby vznikla první SJCAM kamera, která umí opravdové UltraHD video. SJ7 Star zvládá i 120 snímků za sekundu u Full HD videa a má elektronickou stabilizaci, jak ale dopadla v praxi? Prozradíme v naší podrobné recenzi.

Zpět

SJCAM SJ7 Star recenzeRecenze SJCAM SJ7 Star

Při představení vzbudila kamera SJCAM SJ7 Star velké očekávání, na trh se ale dostává poměrně pozdě a to 7 měsíců po prvních únicích informací o kameře. Konečně se tato akční kamera dostala i k nám na recenzi a to z eshopu kamerov.cz, kde kameru pocházející z oficiální české distribuce můžete zakoupit.

Popis a vlastnosti
Kameru nebudu detailně popisovat, protože vše podstatné můžete vidět v našem videopohledu, který najdete níže. Zastavím se ale u zpracování kamery. SJCAM SJ7 Star má totiž své tělo vyrobené z hliníku a nejen, že je to nejlíp zpracovaná kamera od SJCAM, tak i její design se opravdu povedl. Sice zrovna design je velmi individuální věc, ale takový dojem na mě nezanechala ještě žádná kamera.
 
 
Co vše obsahuje prodejní balení kamery SJ7 Star z oficiální distribuce, jak funguje dotykový displej a jaké možnosti nastavení nabízí menu kamery, můžete vidět na našem videu:

SJCAM SJ7 Star je vybavena procesorem Ambarella A12 a senzorem Sony IMX 117. Nejedná se o nejlepší HW, který lze u akčních kamer najít, ale rozhodně tato kombinace míří k vrcholu. Video v rozlišení 4K (3840 x 2160) s 30fps by mělo být chloubou této kamery.

recenze akční kamery SJCAM SJ7 Startest sjcam sj7 star

Zastavím se ještě u baterie, která má kapacitu 1000 mAh. Tato hodnota je na dnešní poměry opravdu slabá, kamera sice při Full HD videu (s vypnutým displejem a bez WiFi) vydrží při troše snahy 85 minut. Stačí ale přepnout na 2,5K rozlišení s 60fps a rázem jsme na necelých 60 minutách, o nativním 4K rozlišení raději nemluvit.

recenze kamery sjcam sj7 starSJCAM SJ7 Star recenze

FOV objektivu je 166° a v současné době chybí možnost změny, stejně tak v menu kamery nenajdete korekci rybího oka. Na obou věcech se ale pracuje a kamera by tyto možnosti měla dostat s některou z dalších aktualizací. Světelnost objektivu je pak o něco horší, než jsme u SJCAM v poslední době zvyklí. Její hodnota se zastavila na čísle f/2,5. Na videu a fotkách to ale nejde znát. A ještě postesknutí: SJ6 Legend dostala stativový závit na tělo kamery, proč tady chybí?!

SJCAM SJ7 Star má WiFi a lze ji tak připojit k mobilnímu telefonu se systémem iOS nebo Android a propojit k aplikaci SJCAM Zone. V aplikaci najdete všechny možnosti nastavení, které nabízí i kamera (rozlišení, EIS, ISO, Expozice a další), bohužel se současným FW kamera nereaguje na změny, které nastavíte v aplikaci a vše zůstává tak, jak je nastaveno v kameře.

Parametry kamery SJCAM SJ7 Star v recenzi
 • Firmware 1.13
 • Kvalita videa: S. fain
 • Kvalita fotek: S. fain
 • Ostrost: medium (defaultní nastavení)
 • Ostatní parametry na defaultní hodnoty
Fotografie z kamery SJCAM SJ7 Star
Kamera SJ7 Star bohužel neumožňuje fotit do RAW a přiznám se, že si nejsem jist, jestli to zlepší některá z aktualizací. Nikde jsem totiž nenašel info, že by RAW podporoval procesor, který v kameře je. Musíme si tak vystačit s JPG a tím co zvládne senzor Sony IMX 117. Ten má nativní rozlišení 12,40MPx a i když je v menu možnost volit až 16MPx, tak doporučuji se vyhnout dopočtu pixelů a využívat 12MPx. V tomto rozlišení byly také pořízeny všechny fotky v testu.
 
U fotek je znát softwarový zásah, každopádně se jedná o nejlepší výsledek z kamer SJCAM. Fotky mají velmi dobrou ostrost, která se ovšem ztrácí u jejich okrajů. Pokud by Vám ostrost přeci jen nestačila, lze ji zvýšit (nebo snížit) v menu kamery. U blízkých objektů je ostrost dokonce naprosto parádní. Velmi se mi líbí i barevné podání fotek, které kamera produkuje.
 
 
Kameře nechybí ani možnost volby expozičních časů. Tedy můžete s klidem fotit i za zhoršených světelných podmínek nebo v noci. Následující fotky byly focené v noci a bez jakéhokoliv dodatečného přisvětlení scény s expozičními časy 10 a 30 sekund (více informací o režimu Dlouhá expozice zde).
 

 
Stabilizace videa u SJCAM SJ7 Star

Stabilizaci dnes dám do samostatné kapitoly. V SJCAM označují stabilizaci videa jako GYRO a to už od první kamery, která stabilizaci měla. Jedná se ovšem jen o jakýsi marketingový název a rozhodně neoznačuje optickou stabilizaci. SJCAM SJ7 Star má elektronickou stabilizaci videa (EIS), kterou podporuje procesor Ambarella A12. Bohužel řada českých prodejců, kteří prodávají kamery z šedého dovozu, uvádí, že kamera SJ7 Star je vybavena optickou stabilizací videa.

K samotné stabilizaci se dá říct, že se opakuje to, co u všech kamer SJCAM. S FW 1.13 je prostě špatná. Ale i v tomto případě jsem optimista a věřím v pořádnou aktualizaci pro SJ7 Star. Pokud držíte kameru v ruce a pokusíte se jen o pomalou chůzi, tak kamera není schopná video stabilizovat vůbec. Objeví se třepaní a houpání, navíc je video deformované u jeho okrajů, což je ale zapříčiněno EIS stabilizací a nejedná se o nikterak hrozný výsledek. Každopádně si troufnu říct, že s FW 1.13 je lepší nahrávat video s vypnutou stabilizací nebo ji využít pouze v případech, kdy je v držáku na kolo či v autě na čelním skle. Za takových podmínek funguje dobře. Bohužel stabilizaci lze zapnout jen do 1080p rozlišení a s maximálně 60fps.
 
Videa z kamery SJCAM SJ7 Star
Pojďme ale na to úplně nejlepší a tím je video a jeho kvalita. A ta je parádní téměř u všech rozlišeních, kterými SJ7 disponuje. Kamera zvládá velmi rychle přechody z tmavých záběrů do světlých, pochválit se musí dynamický rozsah kamery. Barevně je na tom SJ7 Star taky fantasticky a pokud si odpustíme kritiku výše zmíněné stabilizace, tak není co vytknout. Myslete jen na to, že u kamery je celkem velký efekt rybího oka.
 
Nejvyšším rozlišením, kterým SJ7 vládne je UltraHD, což je 3840 x 2160 bodů a k dispozici je 30fps. Toto video je nativní a nejedná se o dopočet, jako u předchozích modelů SJCAM. 4K video má skvělou ostrost a dokonce i velmi dobře zvládá rychlý pohyb. Pokud jsme u modelů jako je SJ5000X Elite či SJ6 Legend měli u interpolovaného 4K videa datový tok 30Mbps, tak SJCAM SJ7 Star má u nativního 4K rozlišení neuvěřitelných 60Mbps!

Dalším rozlišením v menu kamery je 2,7K (2704 x 1520) s 30 snímky za sekundu. Pokud bych chtěl video hodnotit, tak bych jen opakoval to, co je napsáno u 4K videa. Dodám jen, že 2,7K rozlišení má datový tok videa skvělých 50Mbps.

Až 60 snímků za sekundu lze využít u 2,5K rozlišení (2560 x 1440) a tady už se bavíme opravdu o špičkově zvládaném nahrávání rychlého pohybu (pochopitelně i díky procesoru A12). Skvělá ostrost a parádní barvy nechybí ani tomuto rozlišení. Jediné co zamrzí je, že zde chybí možnost stabilizace videa (bez ohledu na to, jak se současným FW funguje). Datový tok 2,5K 60fps videa je 40Mbps.

Nejspíš čekáte, jak je to s 1080p 60fps rozlišením. Pokud pomineme stabilizaci videa, tak se jedná o rozhodně nejlepší Full HD video mezi akčními kamerami SJCAM a za mě o třídu převyšuje i mnou milovanou SJ5000X Elite. Co se ostrosti týče, tak se může SJ7 Star rovnat s těmi nejlepšími kamerami na trhu. I zde se dočkáme parádních barev a potěší i zvládání nahrávání rychlého pohybu, které patří k tomu nejlepšímu na trhu. Datový tok Full HD videa s 60 snímky za sekundu je 35Mbps. EIS stabilizace byla na testovacích 1080p 60fps videích zapnuta.

Videa z výše uvedených rozlišení a v plné kvalitě můžete stahovat zde (ZIP 2,67GB)

A kde je těch všude zmiňovaných 120fps u 1080p videa? Tady. Tohle jsem čekal už od začátku. Ambarella A12 má jedno jádro a nejedná se tak o nejvýkonnější čipset na trhu. S tím je také spojen šum ve videu, který je ale o něco menší, než jsem očekával. Jestli je ale pro Vás takové video použitelné? Na to si musíte odpovědět Vy. Za mě jsou výsledky překvapivě dobré a při opravdu velmi kvalitním přirozeném světle vytvoříte použitelné slow motion. 1080p 120fps video si můžete stáhnout zde.

U 720p 240fps videa jsem čekal (slušně řečeno) průšvih. I u tohoto rozlišení a snímkové frekvence je vidět šum a nižší ostrost, každopádně i v tomto případě jsem mile překvapen. Milé překvapení ovšem nutně nemusí znamenat, že by video bylo skvělé. Posuďte sami zde.

Závěr

Akční kamera SJCAM SJ7 Star má potenciál na to, stát se opravdu parádní kamerou. Chce to opět pořádně máknout na firmwaru a odstranit to, co je kritizováno u každé kamery SJCAM. U SJ7 Star zapomeňte na české menu a jestli se ho dočkáme je ve zvědách (Stars). Poslední kamera s procesorem Ambarella (SJ5000+) se překladu do češtiny nedočkala za celou dobu, co se vyráběla. Tohle bych bral ale jako drobnost, menu je srozumitelné i v angličtině. Horší je to v současné době se stabilizací, přechod na EIS v SJCAM nezvládli tak, jak by se očekávalo a tady je opravdu na čem pracovat. Pokud je kamera připevněna k nějakému pevnému bodu (držáku), tak jsou výsledky velmi zdařilé. Ovšem zapnutá stabilizace kamery, která je pouze v ruce, videu spíše škodí. Moc nechápu použití (už zase) miniUSB konektoru. To se vracíme o několik let zpět! Vždyť by se měl začít používat USB-C a místo toho máme ještě starší konektor, než běžný microUSB.

Ke kameře SJ7 Star se dá připojit externí mikrofon, ovšem i bez něj kamera nahrává zvuk ve slušné mono kvalitě (chápej: slušná kvalita na poměry SJCAM). SJCAM SJ7 Star podporuje také dálkový ovladač SJ Remote, se kterým můžete kameru ovládat až na 20 metrů. Co je u SJ7 Star naprosto parádní je video, které má špičkovou ostrost i barevnost. V tomto ohledu jde opravdu o nejlepší akční kameru od SJCAM, která překonala i mnou všude chválenou SJ5000X Elite. Pozadu nezůstává ani s kvalitou fotek a rozhodně potěší možnost volby expozičních časů. Dokonce i odezva dotykového displeje je u SJ7 Star hodna pochvaly a to bez ohledu na to, že bych si dotykové displeje u akčních kamer odpustil (hlavně pro nemožnost ovládání v rukavicích). Naprosto skvělé je celkové zpracování kamery a hlavně hliníkové tělo. V současné době si akční kameru SJCAM SJ7 Star můžete zakoupit v oficiální české distribuci za 6900Kč na kamerov.cz.

Co se líbilo

 • kvalita videa ve všech rozlišeních
 • ostrost videa
 • kvalita fotografií
 • kvalita zpracování kamery (hliníkové tělo)
 • 2" dotykový displej

Co se nelíbilo
 
 • stabilizace videa
 • výdrž na jedno nabití
 • použití miniUSB
 • celkem velké přehřívání kamery
Ondra

Nové články

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode