Test FW 1.3 v kameře SJCAM SJ5000X Elite

22.03.2016 13:40

Poslední aktualizace pro SJ5000X Elite natolik vylepšila funkce a hlavně výslednou kvalitu videa u kamery, že musel proběhnout test tohoto firmwaru. A je to opravdu paráda!

Zpět

Kamera SJ5000X Elite, kterou mám zapůjčenu od kamerov.cz a pochází z oficiální české distribuce, paří k tomu nejlepšímu, co od SJCAM můžete koupit. A co si budeme nalhávat, do teď měla některé mouchy, které pramenily z chyb ve firmwaru kamery. Všechny dosavadní aktualizace kamery řešily vždy některé dílčí nedostatky, ale FW 1.3 posunul kameru mílovými kroky výše!

 

Co se tedy v kameře SJCAM SJ5000X Elite po aktualizaci na verzi firmwaru 1.3 zlepšilo a co je nového?
 
Datový tok, stabilizace a celková kvalita videa
 
Když dělám recenze kamer, tak videem končím. Dnes ale musím začít. Nová aktualizace totiž zvyšuje datový tok nahrávaného videa, zlepšuje funkci stabilizace pomocí gyroskopu a obě tyhle skutečnosti mají vliv na celkovou kvalitu videa.
 
Datový tok – dříve kamera SJCAM SJ5000X Elite natáčela při průměrném datovém toku cca 20 000 kbps. Po aktualizaci se datový tok zvýšil na 30 000 kbps. (Datový tok – bitrate – je množství digitálních dat přenesené za určitou časovou jednotku. Obecně lze říci, že čím vyšší hodnota, tím kvalitnější digitální video je.) Toto zvýšení bitrate přispělo k celkové kvalitě nahrávaného videa, kde z obrazu zmizely artefakty hlavně u tmavých ploch. Z mého subjektivního pohledu se zvýšila i ostrost videa. Doporučuji tak nahrávat na bitrate „vysoký“.
 
Kvalitu samotného videa (jak ve 4K, 2K tak i ve 1080p) můžete posoudit sami:
Stabilizace – tato funkce byla ode mě asi nejvíce kritizovaná. Kamera SJCAM SJ5000X Elite má gyroskop a díky němu by měla dokázat stabilizovat video. Doposud tato funkce výslednému videu spíše uškodila! S FW 1.3 je ale všechno jinak. Stabilizace konečně funguje a plní tak svou úlohu téměř na 100%. Mé „téměř“ berte ale s rezervou, vždy to totiž může být ještě lepší, nicméně v současné době stabilizace pomocí gyroskopu u Elite patří k tomu lepšímu, co lze u kamer najít a v cenové kategorii do 6000Kč dokonce k tomu úplně nejlepšímu.
 
WDR – pokud jsme stále u celkové kvality videa, nesmím opomenout zlepšení funkce WDR (dynamický rozsah kamery). 
 
Nové menu a nové funkce
 
Rychlé menu – v menu kamery přibyly některé položky, jako jsou dlouhá expozice, zpoždění nahrávání a další. Dostat se tak do nastavení pro kameru je o něco složitější. Proto FW 1.3 přináší nové „rychlé“ menu. Pokud jste v režimu nahrávání videa a zmáčknete šipku dolů na pravé straně kamery, dostanete se ihned do nastavení videa (rozlišení videa, FOV atd.). To samé platí, pokud jste v režimu nahrávání (rozlišení fotografií, kvalita atd.). Za tuto možnost opravdu chválím.
 
Selfie foto – v menu kamery u fotografií najdete položku Delay Capture. Po nastavení hodnoty 3, 5 nebo 10 sekund tak kamera vytvoří fotografii právě až po uplynutí této doby. Proto jsem si tuto položku nazval selfie, ale pochopitelně využití najde i jinde.
 
Dlouhé expozice – jak už název napovídá, při této položce nastaví kamera dlouho expozici (1/30s).
 
Rozteč obrazovky – poměrně nešťastný název v menu, ale funkce je jednoduchá: vytváření fotografií dle zvoleného času (každé 3 sekundy)
 
Detekce pohybu – u této funkce se musím zastavit, i kdybych nechtěl. Děkuji tímto dvěma uživatelům našeho fóra, díky kterým vím, jak tato funkce funguje! Doteď jsem měl totiž za to, že kamera se zapne, když se s ní pohne. Opak je pravdou, kamera začne nahrávat, pokud zaznamená pohyb před ní. U mě to fungovalo do cca dvou metrů od kamery.
 
Double File – pod touto položkou se skrývá možnost nahrávat jak do kamery (resp. na paměťovou kartu v kameře), tak i do paměti mobilního zařízení. Tedy za předpokladu, že jste s kamerou propojeni přes WiFi.
 
 
Distortion Correction – efekt rybího oka nesedí každému. A i když já si neumím akční kameru bez širokoúhlého záběru s rybím okem představit, tak právě tato položka korekci tohoto efektu nabízí - a funguje velmi dobře. U fotek se sice občas vyskytne chyba (viz níže), ale ve videu korekce funguje velmi dobře:
 
Vlevo bez korekce, vpravo s korekcí
Závěr
 
Aktualizace firmwaru na verzi 1.3 u SJ5000X Elite posunula tuto kameru o několik úrovní výše. Nejen nové funkce se povedly, ale hlavně výsledné video, které kamera natáčí je v současné době parádní. A to ať už jde o ostrost, barevné podání, zvládání rychlého pohybu nebo stabilizaci videa. Pokud FW 1.3 v kameře nemáte, tak ho stahovat můžete zde.
 
Kamera SJCAM SJ5000X Elite se v současné době prodává za 5 590Kč (koupit kameru můžete na kamerov.cz) a za mě je to jedna z nejlepších voleb v této cenové hladině. A s čistým svědomím můžu napsat: SJ5000X Elite je to nejlepší od SJCAM!
 
Plusy:
+ kvalita videa ve 2K
+ kvalita videa 1080p 60fps
+ stabilizace pomocí gyroskopu
+ možnosti nastavení
 
Mínusy:
- nahrávaný zvuk
- špatné překlady do češtiny
 
Ondra

Nové články

1 | 2 | 3 >>

Srovnávací tabulka SJCAM

  

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kontakt

sjcamczech.com
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476

Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook SJCAMczech
Twitter SJCAMczech
Google+ SJCAMczech

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu sjcamczech.com s tím souhlasíte.

© 2014-2020 Všechna práva vyhrazena. SJCAMCZECH.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode